13 listopada 2018 15:48 | Aktualności

Szanujemy obcą kulturę, pamiętamy o bliskich

Koniec października kojarzy nam się z Halloween, świętem obchodzonym w wielu krajach (głównie w USA, Kanadzie, Irlandii czy Wielkiej Brytanii). Nazwa Halloween to skrócona forma od All Hallows’ Eve ( Wigilia Wszystkich Świętych).Pierwsze co przychodzi nam na myśl to dynia... i słusznie - pomarańczowy kolor oznacza koniec zbiorów (wiążący się z jesienią), natomiast czarny symbolizuje “śmierć” lata... Czy od samego początku chodziło o „upiorne” przebrania? Nie do końca; niegdyś biedni ludzie chodzący od domu do domu prosząc o jedzenie – obiecywali w podziękowaniu modlitwę za zmarłych. Dziś – Halloween to drugie najbardziej komercyjne święto na świecie a ludzie co rusz „udoskonalają” jego tradycje. Dzieciom kojarzy się ono z chodzeniem po domach wg zasady : trick or treat (cukierek albo psikus) – i pewnie między innymi dlatego w tym dniu odnotowuje się podobno największą sprzedaż słodyczy w całym roku! Z okazji tego święta kl. IV; zgłębiając temat obcej kultury, postanowiła połączyć wiedzę z praktyką i niecodziennie udekorowała swoją salę!

Nie zapominamy, że nieco później jest szczególny dzień - 1 listopad - dzień Wszystkich Świętych. Klasa V wraz z wychowawcą i p. katechetką udała się w stronę kościoła w Wałkowie by powiedzieć ciche: „PAMIĘTAMY!” – cały czas bo „nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych” a „pamięć jest czasem droższa od słów”.